День пам’яті жертв Бабиного Яру щорічно припадає на 29 вересня. Бабин Яр відомий тим, що там відбувалися масові розстріли євреїв. Проте його жертвами стали не тільки вони.

У Бабиному Яру також розстрілювали ромів, душевнохворих, порушників комендантської години, радянських військовополонених, підпільників, в’язнів Сирецького концтабору.

Крім того, тисячі жертв Голодомору 1932-33 років поховали саме у Бабиному Яру.

Місцем масових розстрілів Бабин Яр став у період з 1941 до 1943 року, під час окупації Києва нацистами. Протягом цього часу загарбники розстріляли тут близько 100-150 тисяч осіб, дві третини з яких були єврейського походження.

Наймасовіший розстріл євреїв у Бабиному Яру відбувся 29-30 вересня 1941 року. Тоді від рук нацистів загинуло майже 34 тисяч осіб. Загарбники збирали людей на спеціальній заставі, відбирали у них документи, коштовності, змушували роздягатися і виводили до краю яру. Там їх розстрілювали з кулемета. 

Зранку, 29 вересня, у День пам’яті жертв Бабиного Яру в урочищі Пороховня поблизу Радивилова побувала делегація з міської ради. Тут, на місці масового розстрілу євреїв фашистськими окупантами встановлено пам’ятну стелу. Керівники територіальної громади поклали квіти до її підніжжя та пом’янули безневинно загиблих мирних громадян.

 

Володимир Мартинюк