За підсумками досліджень оборонних бастіонів Перенятинського замку
У с.Перенятин Башарівського старостинства Радивилівської ОТГ на місці древнього поселення з донині чудово збереженим оборонним валом відбулися класичні археологічні розкопки. Цієї осені, за майже тиждень роботи рівненських науковців, було виявлено доволі-таки цікаві історичні артефакти, датовані серединою 16-го, початком 17-го століть. Серед знайденого - старовинні монети, підківка від справжнього козацького чобота, давнє кресало а ще - чимало фрагментів кількасотлітнього керамічного посуду. Усе це дозволило більш чітко сформувати історичну картину, представники яких культур жили поблизу Радивилова кілька століть тому, як, зокрема, був влаштований їх соціально-побутовий устрій.
Чотири сотні літ тому, на думку археологів, на досліджуваному ними місці був розташований великий замок, від якого, найімовірніше, і походить назва сусіднього з Перенятином села - Підзамче. Про це і свідчать досліджувані залишки земляних валів середньовічного городища, що в далекому минулому слугували надійним форпостом його жителям. До пошуків старовини, які розпочались у листопаді 2018-го, були залучені студенти історичного факультету Рівненського державного гуманітарного університету, а також усі загальноосвітні заклади Радивилівської об'єднаної громади. Впродовж всього часу перебування археологів у Перенятині, у роботах їм активно допомагали як учні, так і педагоги шкіл Підзамчого, Башарівки, Дружби, Немирівки, обох міських навчально-виховних комплексів. Школярі мали, без перебільшення, унікальну нагоду - на власні очі побачити, наскільки цікаво про історію рідного краю здатна розповісти земля.
В середу, 13 лютого, у актовій залі Радивилівської дитячої школи мистецтв відбулась підсумкова конференція за участю керівника науково-дослідної експедиції, співробітника охоронної служби Інституту археології Національної Академії Наук України Олексія Войтюка. Підготовлений ним звіт про перебіг та підсумки археологічної розвідки зацікавив чималу аудиторію: у перенаповненому залі були присутні вчителі історії об’єднаної району, старшокласники, представники ЗМІ, а також ініціатори проведення досліджень – голова Радивилівської ОТГ М. А. Карапетян, керівник ГО «Центр дослідження відродження Волині» В.М.Дзьобак.
На підсумковій зустрічі у Радивилові куратор археологічної розвідки Олексій Войтюк продемонстрував відеодоповідь про те, як у давніх поселеннях змушені були будувати такого великого типу оборонні споруди, адже турецько-татарські набіги на той час були масовим явищем. Перенятинський замок, який, на жаль, не зберігся до наших днів, від навали ворога захищало укріплення (вал) - зведене, за компетентними оцінками, у середині 16 століття. Через вал нині проходить дорога, тож частина історичної споруди знищена. Але у своєму первозданному вигляді це був вражаючих розмірів захисний насип прямокутної форми. Згідно із визначеними замірами, його контури досягали 180 на